top of page

11. Biurowce w Polsce 2018

RELACJA

Konferencja Biurowce w Polsce miała swoją, już jedenasta edycję, 22 i 23 października 2018 roku w warszawskim Hiltonie. Eksperci rynku nieruchomości komercyjnych - zaproszeni prelegenci

i paneliści dyskutowali o aktualnej sytuacji i najnowszych trendach na rynku biurowców w Polsce.

Rynek biurowy w naszym kraju rozwija się w szybkim tempie. Według ekspertów konferencji główny wpływ na tę sytuację mają wejścia nowych, międzynarodowych firm na rynek polski, konsolidacje firm oraz konieczność zmiany biur przez firmy rozwijające się, które nie mieszczą się na dotychczasowych powierzchniach. Większość powierzchni dostępna jest w stolicy kraju, gdzie 80% biurowców w budowie powstanie w szeroko rozumianym centrum miasta. Jednakże już od dłuższego czasu również w tzw. „regionach” powstaje bardzo dużo powierzchni biurowej – aktywność deweloperów przekroczyła już 1,1 mln m2 powierzchni w realizacji.

Biurowce.jpg

Co istotne, dyskusje podczas konferencji skupiały się na aktualnej sytuacji na rynku biurowców w kontekście głównie UŻYTKOWNIKA biur – czyli pracownika, człowieka… Wiele firm decyduje się na zmianę biur jako środowiska pracy na takie, które będą spełniały oczekiwania pracowników, których jest coraz ciężej pozyskać. Ciekawe dyskusje dotyczyły zasadności realizowania projektów wielofunkcyjnych. Mix-use ma być receptą na udane koncepty biurowe, które będą funkcjonować nie tylko w godzinach pracy biur. Eksperci zgodni byli, że nie powinny powstawać już w miastach całe kwartały wyłącznie biurowe, bez infrastruktury usługowo-kulturalnej i z kiepską komunikacją, jak to ma miejsce w południowej, biznesowej części Warszawy. Ku zwiększeniu komfortu użytkowania i polepszenia funkcjonalności obiektów wprowadzane są aplikacje na smartfony dla użytkowników oraz najnowsze technologie, stanowiące wartości dodane inwestycji. Nowe technologie omawiane były też

w kontekście oczekiwanej przyszłości miast funkcjonujących jako „smart-city”.

Zmiany oczekiwań oraz trybu życia zawodowego obecnego pokolenia użytkownika powierzchni biurowych powodują, iż w Polsce w ogromnym stopniu następuje rozwój rynku biur elastycznych. Powierzchnie coworkingowe, biura serwisowane z tradycyjnym układem gabinetowym oraz powierzchnie hybrydowe przeżywają rozkwit. Możliwość zawierania spersonalizowanych umów na krótkie okresy doceniana jest zarówno przez duże korporacje, które lokują tam krótkoterminowe projekty lub kolejne zespoły firmy, jak również przez startupy – młode, rozwijające się przedsiębiorstwa. Według informacji podanych przez ekspertów, w 2018 Polska jest już w czołówce Europy (tuż po Londynie) w dostępności powierzchni elastycznych.

W dzisiejszych czasach nowoczesne firmy mają świadomość zasadności tworzenia zdrowego środowiska pracy, które sprzyja kreatywności i efektywności. Na konferencji sporo mówiło się też o realizacji i aranżacji biur w kontekście certyfikacji WELL, a także trendu odchodzenia od planu otwartej przestrzeni biurowej (open office), który według przytoczonych badań, powodować może spadek koncentracji, zadowolenia i w konsekwencji wydajności pracowników.

Nie zabrakło też dyskusji dotyczących rynku inwestycyjnego w kontekście nowych przepisów podatkowych, procesu legislacyjnego dla REIT-ów oraz VATu od transakcji inwestycyjnych.

Organizatorzy – Nowy Adres S.A. – zapowiedzieli już kolejną edycję konferencji Biurowce w Polsce na październik 2019 r.

Anna Korzeniowska-Cegiełka

bottom of page