top of page

CONDOHOTELE I APARTHOTELE

condo hotel

CONDOHOTEL ?

Mianem condohoteli powinny być określane hotele standaryzowane, jednak często w Polsce określa się tak również budynki apartamentowe i mieszkaniowe, zwłaszcza

w miejscowościach wypoczynkowych. Większość obiektów hotelowych w systemie condo już funkcjonujących w Polsce,

bądź będących w trakcie realizacji to hotele o dość wysokim standardzie i wielorakich usługach.

CONDOHOTEL CZY APARTHOTEL?

Czasem condohotele są traktowane na równi z aparthotelami, czyli obiektami noclegowymi, które są przystosowane

do pobytów długoterminowych.

Apartamenty w aparthotelach składają się z części dziennej, często oddzielnej sypialni, łazienki, przedpokoju oraz, co charakterystyczne – aneksu kuchennego. 

ATUTY SYSTEMU CONDO?

ZYSK Z NIERUCHOMOŚCI

Wspólna idea tego typu projektów hotelowych:

  • ZYSKI BIEŻĄCE - wysokie prawdopodobieństwo uzyskiwania bieżących zysków,  przewyższających rentownością typowe inwestycje mieszkaniowe na wynajem,

  • WARTOŚĆ NIERUCHOMOŚCI - w długoterminowej perspektywie spodziewany wzrost wartości nieruchomości jako nieruchomości komercyjnej.

aparthotel
atuty condo

Atutem posiadania apartamentu w polskich kurortach jest niekiedy możliwość  spędzenia przez właściciela określonego czasu na korzystnych warunkach właścicielskich, najczęściej poza sezonem. Natomiast plusem miejskich hoteli  o charakterze biznesowym jest praktyczny brak sezonowości i możliwość czerpania podobnych zysków przez cały rok.

Lokal posiada wówczas cechy lokalu mieszkalnego, co umożliwia gościom stworzenie warunków zbliżonych od domowych, przy jednoczesnym zapewnieniu standardów hotelowych.  Aparthotel może oczywiście funkcjonować

w systemie condo, w którym każdy z lokali może mieć indywidualnego właściciela.

 

OBSŁUGA NIERUCHOMOŚCI

Taka forma pomnażania kapitału zyskuje coraz większą popularność między innymi przez swego rodzaju bezobsługowośćw sytuacji gdy podmiot zewnętrzny zajmuje się zarządzaniem obiektem. Właściciele lokali hotelowych, podpisując umowę z Operatorem obiektu nie muszą już angażować się w proces wynajmowania nieruchomości, 

nadal pozostają właścicielami, czerpiąc

korzyści z profesjonalnego wynajmu.

RYZYKA INWESTYCJI

Ryzyka condo inwestycji

Jak każdy biznes, również stosunkowo bezpieczne inwestowanie w nieruchomości nie jest pozbawione pewnego ryzyka. Przed podjęciem decyzji o wyborze i zakupie nieruchomości inwestycyjnej należy przeanalizować wiele aspektów oferty. Przenikające się obszary możliwego ryzyka to miedzy innymi:

  • doświadczenie dewelopera w realizacji obiektów condo  i apatrhotelowych

  • doświadczenie operatora obiektu

  • ryzyko lokalizacji

  • ryzyka techniczne i funkcjonalne

  • model biznesowy i konkurencja

  • brak szczegółowych uregulowań prawnych oraz podatkowych

Należy pamiętać, iż oczekiwane rezultaty finansowe zależne są od wielu aspektów tu zasygnalizowanych, a także między innymi od zmienności sytuacji na rynku mieszkaniowym, turystycznym i wpływu na nią zmienności pogodowej oraz ogólnie pojętej gospodarki.

Zwrócić uwagę należy na konsekwencje wyboru modelu biznesowego, sposobu finansowania, a także konsekwencje decyzji związanych z opodatkowaniem inwestycji oraz zmiennością przepisów prawnych i fiskalnych.

Wskazane jest też skonsultowanie się przed decyzją z doradcą podatkowym, prawnym lub ekspertem rynku nieruchomości.

bottom of page